ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանն անհայտ կորած անձանց իրավական կարգավիճակը հստակեցնելու անհրաժեշտություն է տեսնում:
«Այսօր կքննարկենք շատ կարեւոր թեմա՝ «Անհայտ կորած անձանց մասին» օրենքի նպատակահարմարության եւ ընդունման հարցը: Կարիքների գնահատման փուլում  կկարողանանք ամրագրել խնդիրները, որոնք առաջացել են տարբեր գերատեսչություններում, մինչ օրինագիծը կդրվի շրջանառության մեջ: Կարծում եմ, որ ստեղծված իրավիճակում նման իրավական ակտի անհրաժեշտություն իրապես ունենք: Կարեւորում եմ ներկաների կարծիքը»,-նշեց ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Նազելի Բաղդասարյանը:
Պատգամավորը հայտնեց, որ նախագիծը մշակվել է դեռեւս 2006 թվականին, սակայն  հարցի քննարկումը հետագա տարիներին որոշ գերատեսչություններ համարել են ժամանակավրեպ:
«44-օրյա պատերազմից հետո առաջացել են հարցեր, որոնց ամեն օր բախվում ենք»,-ասաց Նազելի Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ դրանք վերաբերում են անհայտ կորած անձանց կարգավիճակին, նրանց հարազատների սոցիալական երաշխիքներին: Պատգամավորը տեղեկացրեց, որ նախատեսում են լրամշակել սաղմնային փուլում գտնվող օրենսդրական նախաձեռնությունը՝ հիմք ընդունելով եղած նախագծերը: «Ունենք խնդիր, եւ մեր նպատակը մեկն է՝ լուծում տալ այդ խնդրին»,- եզրափակեց  Բաղդասարյանը:
Տեղեկացվեց, որ անհետ կորած անձանց վերաբերող երկու փաստաթուղթ կա նաեւ ԵԽԽՎ-ում, որոնցից առաջինը վերաբերում է Բալկանյան թերակղզում, երկրորդը՝ Հարավային Կովկասի հակամարտությունների ընթացքում անհետ կորած անձանց խնդիրներին: Ի դեպ, ԵԽԽՎ-ի կողմից ընդունված բանաձեւում հստակ նշված է եղել, որ կառույցը ողջունում է «Անհայտ կորած անձանց մասին» ՀՔԱՎ գրասենյակի մշակած օրենքի նախագծի ընդունումը, որը, սակայն, ժամանակին տեղի չի ունեցել:
ՀՀ պաշտպանության եւ արդարադատության նախարարությունների ներկայացուցիչները ներկայացրին նախագծի վերաբերյալ իրենց առարկությունների նախապատմությունը: Պաշտպանության նախարարության դիրքորոշումն այն է, որ անհայտ բացակայող անձանց ու նրանց հարազատների սոցիալական վիճակին վերաբերող հարցերը կարգավորվում են ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքով եւ  «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքով: Նախարարության ներկայացուցիչ Սասուն Սիմոնյանը հայտնեց, որ մոտ մեկ ամիս առաջ արդարադատության նախարարության ներկայացրած օրենքի նախագիծը լրամշակման կարիք ունի՝ հաշվի առնելով դրանում տեղ գտած խնդրահարույց ձեւակերպումներն ու մտահոգիչ դրույթները:

Депутат фракции НС «Мой шаг» Назели Багдасарян считает необходимым уточнить правовой статус пропавших без вести лиц.
«Сегодня мы обсудим очень важную тему – целесообразность принятия закона «О пропавших без вести». На этапе оценки потребностей мы сможем выявить проблемы, возникшие в различных ведомствах, до того как законопроект будет введен в обращение. Полагаю, в нынешней ситуации такой правовой акт нам действительно нужен. Придаю большое значение мнению присутствующих», - заметила Н.Багдасарян.
Депутат сообщила, что проект был разработан еще в 2006 г., но обсуждение вопроса в последующие годы некоторые ведомства сочли преждевременным.
«После 44-дневной войны возникли вопросы, с которыми мы сталкиваемся каждый день», - отметила Н.Багдасарян, добавив, что они касаются статуса пропавших без вести лиц, социальных гарантий их родственников. Депутат сообщила, что намечается доработка законодательной инициативы на основе существующих проектов. «У нас есть проблема, и наша цель одна – решить   эту проблему», - заключила Н.Багдасарян.
Отмечено, что в ПАСЕ также есть два документа о пропавших без вести в ходе конфликтов: первый касается Балкан, второй –   Южного Кавказа.
Представители министерств обороны и юстиции РА представили предысторию своих возражений по законопроекту. Позиция Министерства обороны заключается в том, что вопросы социального статуса пропавших без вести и их родственников регулируются Гражданским кодексом РА и законом «О воинской службе и статусе военнослужащего». Представитель министерства С.Симонян заметил, что  законопроект, представленный Министерством юстиции около месяца назад, нуждается в доработке – с учетом содержащихся в нем спорных формулировок и положений.