ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանն անհայտ կորած անձանց իրավական կարգավիճակը հստակեցնելու անհրաժեշտություն է տեսնում:
«Այսօր կքննարկենք շատ կարեւոր թեմա՝ «Անհայտ կորած անձանց մասին» օրենքի նպատակահարմարության եւ ընդունման հարցը: Կարիքների գնահատման փուլում  կկարողանանք ամրագրել խնդիրները, որոնք առաջացել են տարբեր գերատեսչություններում, մինչ օրինագիծը կդրվի շրջանառության մեջ: Կարծում եմ, որ ստեղծված իրավիճակում նման իրավական ակտի անհրաժեշտություն իրապես ունենք: Կարեւորում եմ ներկաների կարծիքը»,-նշեց ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Նազելի Բաղդասարյանը:
Պատգամավորը հայտնեց, որ նախագիծը մշակվել է դեռեւս 2006 թվականին, սակայն  հարցի քննարկումը հետագա տարիներին որոշ գերատեսչություններ համարել են ժամանակավրեպ:
«44-օրյա պատերազմից հետո առաջացել են հարցեր, որոնց ամեն օր բախվում ենք»,-ասաց Նազելի Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ դրանք վերաբերում են անհայտ կորած անձանց կարգավիճակին, նրանց հարազատների սոցիալական երաշխիքներին: Պատգամավորը տեղեկացրեց, որ նախատեսում են լրամշակել սաղմնային փուլում գտնվող օրենսդրական նախաձեռնությունը՝ հիմք ընդունելով եղած նախագծերը: «Ունենք խնդիր, եւ մեր նպատակը մեկն է՝ լուծում տալ այդ խնդրին»,- եզրափակեց  Բաղդասարյանը:
Տեղեկացվեց, որ անհետ կորած անձանց վերաբերող երկու փաստաթուղթ կա նաեւ ԵԽԽՎ-ում, որոնցից առաջինը վերաբերում է Բալկանյան թերակղզում, երկրորդը՝ Հարավային Կովկասի հակամարտությունների ընթացքում անհետ կորած անձանց խնդիրներին: Ի դեպ, ԵԽԽՎ-ի կողմից ընդունված բանաձեւում հստակ նշված է եղել, որ կառույցը ողջունում է «Անհայտ կորած անձանց մասին» ՀՔԱՎ գրասենյակի մշակած օրենքի նախագծի ընդունումը, որը, սակայն, ժամանակին տեղի չի ունեցել:
ՀՀ պաշտպանության եւ արդարադատության նախարարությունների ներկայացուցիչները ներկայացրին նախագծի վերաբերյալ իրենց առարկությունների նախապատմությունը: Պաշտպանության նախարարության դիրքորոշումն այն է, որ անհայտ բացակայող անձանց ու նրանց հարազատների սոցիալական վիճակին վերաբերող հարցերը կարգավորվում են ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքով եւ  «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքով: Նախարարության ներկայացուցիչ Սասուն Սիմոնյանը հայտնեց, որ մոտ մեկ ամիս առաջ արդարադատության նախարարության ներկայացրած օրենքի նախագիծը լրամշակման կարիք ունի՝ հաշվի առնելով դրանում տեղ գտած խնդրահարույց ձեւակերպումներն ու մտահոգիչ դրույթները:

The deputy of the RA NA My Step Faction Nazeli Baghdasaryan sees necessity of specifying the legal status of missing persons.
“Today, we’ll debate the most important theme – the issue of expediency and adoption of the law on Missing Persons. In the phase of the needs’ assessment we’ll be able to fix the problems, which emerged in different departments, until the bill is put into circulation. I think that in the created situation we really have necessity of such legal act in the created situation. I highlight the attendeess’ opinion,” the member of the RA NA My Step Faction Nazeli Baghdasaryan noted.
The MP informed that the draft law had been revised in 2006, but the debate of the issue some departments considered out of date.
“After 44-day war issues have arisen, which we come across every day,” Nazeli Baghdasaryan said, adding that they relate to the status of the missing persons and their relatives’ social guarantees. The MP has informed that they design to edit the legislative initiative being in the embryonic phase, taking as a basis the draft laws. “We have a problem, and our aim is one – to solve that problem,” Baghdasaryan concluded.
It has been informed that there are two documents regarding the missing persons also in PACE, and the first of them relates to the problems of the missing persons during the conflicts in the Balkan Peninsula, and the second one – in the South Caucasus. By the way, the resolution adopted by PACE distinctly notes that the structure welcomes the adoption of the draft law revised by the Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor, which didn’t take place in time.
The representatives of the RA Ministry of Defense and Justice presented the pre-history of their objections on the draft law. The position of the Ministry of Defense is that the issues concerning the social situation of the missing absent persons and their relatives are regulated by the RA Civil Code and the RA law on Military Service and the Servicemen’s Status. The representative of the Ministry Sasun Simonyan informed that a month ago the draft law submitted by the Ministry of Justice had a need of revising, taking into consideration the controversial formulations and concerning provisions in it.